Przerost Candida Albicans, bio-film i wykorzystanie kwasu fulwowego.

Przerost Candida Albicans, bio-film i wykorzystanie kwasu fulwowego.

Przerost Candida Albicans, bio-film i wykorzystanie kwasu fulwowego.

Candida Albicans jest najczęściej występującym typem infekcji grzybiczej w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym i pochwie (kandydoza pochwowa/genitalna), która ma wpływ na wygląd i funkcjonowanie zarówno skóry jak i błon śluzowych w naszym organizmie. Jest to choroba, która powoduje ogólne złe samopoczucie i często jest praprzyczyną innych dolegliwości lub chorób, które skutecznie uprzykrzają nam życie.

Niestety przerost Candidy bywa trudny do zdiagnozowania. Dostępne metody diagnostyki obejmują testowanie kału, surowicy, czy DNA drożdżaków, ale z racji tego, że Candida zawsze jest obecna w naszym organizmie trudno na podstawie takiego badania ocenić rozmiar jej kolonii. Sama obecność Candidy nie jest problemem – choroba pojawia się dopiero wtedy, gdy drożdżaki przejmują kontrolę nad naszym środowiskiem bakteryjnym i rozrastają się powodując szereg problemów trawiennych, czy ginekologicznych.

Co powoduje infekcje?

Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania przerośniętych kolonii drożdżaków, w tym przede wszystkim dieta bogata w cukier, węglowodany i alkohol, które stanowią idealną pożywkę dla drożdżaków. Nasza codzienna dieta to podstawa, ale zdarza się, że źródło infekcji leży gdzie indziej.

Antybiotykoterapia

O nadużywaniu antybiotyków mówi się już w świecie medycznym otwarcie. Niestety, przepisywanie tego typu środków przy każdej okazji doprowadziło do ogromnych mutacji bakterii i ich uodpornienia na leki. Po antybiotyki sięgamy zdecydowanie za często zapominając jak ogromny wpływ mają na nasz organizm.

Oczywiście antybiotyki są często niezbędne do walki z ostrą infekcją i są jedynym sposobem na zabicie ofensywnych bakterii w organizmie. Antybiotyki to jedno z największych odkryć ludzkości, które pozwoliło ocalić miliony jednostek przed śmiercią i należy to podkreślić. Problem pojawia się gdy stosujemy je zbyt często, zbyt długo lub ich nadużywamy. Nie możemy zapominać, że zabijają one złe bakterie, ale także te dobre.

Tzw. “dobre bakterie” w naszym systemie są odpowiedzialne za m.in za prawidłowe trawienie, produkcję hormonów czy właśnie kontrolowanie kolonii drożdżaków. Po długiej antybiotykoterapii (lub wielu w krótkim czasie), Twoje ciało może stać się dosłowną pożywką dla Candidy Albicans – drożdżaka odpornego na wiele leków, który gdy dostanie odpowiednią pożywkę w postaci cukru, rośnie bardzo szybko przejmując kontrolę nad organizmem. W czasie kuracji antybiotykiem niezbędna jest odpowiednia dieta (m.in całkowita eliminacja cukru, ograniczenie węglowodanów oraz soków i owoców, włączenie kiszonek, jogurtów i innych fermentowanych pokarmów) oraz odpowiednia suplementacja. Powinniśmy zawsze pamiętać o dodatkowym zażywaniu dobrej jakości probiotyku – koniecznie takiego, który jest lekiem i zawiera żywe kultury bakterii w odpowiednich proporcjach. Więcej o wyborze odpowiedniego probiotyku przeczytasz na naszym blogu. Candidia może przejąć kontrolę nad naszym układem trawiennym już wtedy, gdy źle się odżywiamy (zbyt dużo cukru w diecie, węglowodanów prostych, alkohol (to też cukier), przetworzona żywność – wyobraźmy sobie co dzieje się w naszym ciele, gdy taką dietę stosujemy podczas antybiotykoterapii lub tuż po… Wyjałowienie jelit może wpędzić nas w ogromne kłopoty zdrowotne, a przerost Candidia i grzybice to tak na prawdę początek… Pamiętajmy o tym podczas antybiotykoterapii, szczególnie u małych dzieci!

Nadużywanie leków i doustna antykoncepcja

Leki z takich grup jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki na nadkwasotę, sterydy i tabletki antykoncepcyjne również działają szkodliwie na florę bakteryjną jelit, hamując rozrost dobroczynnych bakterii. Doprowadzają do zaburzenia równowagi bakteryjnej sukcesywnie. Na początku możemy nawet tego nie zauważyć, w przeciwieństwie do sytuacji po antybiotykoterapii. Szybciej zauważamy zależność złego samopoczucia od antybiotyków i działamy, natomiast w przypadku leków zażywanych regularnie, nie łączymy ich z problemami trawiennymi czy infekcjami grzybicznymi. Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczyć w związku z dysbiozą jelitową:

 • stany zapalne,
 • zespół jelita drażliwego,
 • zespół jelita przesiąkliwego,
 • gazy i wzdęcia,
 • nietolerancje i alergie pokarmowe,
 • dermatozy,
 • nadwaga i otyłość,
 • chroniczne zmęczenie,
 • demencja,
 • artretyzm,
 • zaburzenia nastroju,
 • nawracające infekcje pochwy i dróg moczowych,
 • zapalenie zatok,
 • przewlekły ból jelita grubego,
 • tzw. “mgła umysłowa”,
 • brak równowagi hormonalnej.

Znów odpowiedzialne za taki stan rzeczy są najczęściej drożdżaki i bakterie jelitowe. Najlepszym sposobem na pozbycie się przerostu drożdżaków Candida i innych patogenów jest przeprowadzenie intensywnej kuracji obejmującej dietę, stosowanie olejków eterycznych i kwasu fulwowego. Dlaczego właśnie tak skomponowana kuracja? Nie będziemy w stanie skutecznie wyeliminować przerostu Candida, dopóki nie usuniemy zalegającego w naszym organizmie biofilmu. Tutaj kwas fulwowy odgrywa zasadniczą rolę.

Czym jest biofilm?

Tzw. folie biologiczne są grubymi wydzielinami produkowanymi przez bakterie i grzyby, które chronią te mikroorganizmy przed antybiotykami i innymi składnikami diety, które je niszczą bądź osłabiają. To ich naturalny sposób ochrony gwarantujący przetrwanie niekorzystnych warunków. Dlatego, aby wyeliminować te mikroorganizmy, musimy przede wszystkim wyeliminować chroniący je biofilm.

Kwas fulwowy

Kwas fulwowy wykazuje bardzo silne działanie przeciwgrzybicze w tym skutecznie eliminuje przerost drożdżaków właśnie ze względu na wysoką skuteczność w rozkładaniu biofilmów. Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców w 2012 roku na o 50 klinicznych szczepach Candida wykazało i udowodniło silną zdolność kwasu fulwowego do zwalczania przerostu Candida i infekcji spowodowanych jej przerostem.

W pracy wykazano, że kwas fulwowy był najskuteczniejszym rozwiązaniem w porównaniu z czterema powszechnie stosowanymi środkami przeciwgrzybiczymi, m.in kaspofungininą, amfoterycyną B i worikonazolem.

Jego działanie na poziomie komórkowym gwarantuje stopniowe rozpuszczanie się biofilmów i sukcesywne usuwanie go z organizmu. Kwas fulwowy jest też bardzo skutecznym przeciwutleniaczem, nie tylko pomoże nam w kandydozie, ale jednocześnie wyeliminuje z naszego organizmu wszelkie toksyny, metale ciężkie i patogeny, pomagając naszej wątrobie w lepszym przetwarzaniu pokarmu. Prawie automatycznie nasz układ odpornościowy zacznie się odbudowywać i stopniowo powróci nasz poziom energii tak ważny w procesie powrotu do zdrowia.

Kwas fulwowy zawiera ponad 70 korzystnych mikroskładników odżywczych, które pomagają dodatkowo przywrócić zdrowie jelit i mocno odżywić nasze ciało na poziomie komórkowym. Jest w 100% naturalna (występuje w każdej roślinie) i zawiera wszystko to, czego potrzebuje żywy organizm do zachowania zdrowia: 

 • elektrolity ( ponad 70 naturalnych minerałów i witamin),
 • przeciwutleniacze,
 • prebiotyki,
 • probiotyki,
 • enzymy,
 • aminokwasy,
 • naturalne związki detoksykacyjne.

Kwas fulwowy rozpuszcza biofilm drożdżaków, grzybów i pleśni, sprawiając, że są bardziej podatne na działanie innych, naturalnych substancji grzybobójczych. Włączenie go do diety antygrzybicznej wraz ze wsparciem w postaci znanych nam już skutecznych olejków eterycznych i wyciągów z roślin pozwala stosunkowo szybko przywrócić ciału jego naturalny balans. Pozbywając się patogenów z przewodu pokarmowego powinniśmy jednocześnie zadbać o odbudowę naturalnej flory bakteryjnej, a kwas fulwowy jest w tym niezwykle skuteczny.

Olejki eteryczne i wyciągi z roślin.

Badania wykazują, że Candidia Albicans, szczep Candida, który prowadzi do systemowego przerostu Candida, jest często oporny zarówno na flukonazol, jak i itrakonazol, czyli najczęściej przepisywane leki przeciwgrzybicze.

Okazuje się że zwykły olej kokosowy dużo skuteczniej zwalcza Candidę dzięki swoim naturalnym właściwościom przeciwdrobnoustrojowym. Połączenie kwasu laurynowego i kwasu kaprylowego znajdującego się w oleju kokosowym zabija szkodliwe drożdżaki. Stają się one jeszcze bardziej poddatne na działanie oleju kokosowego, gdy pozbędziemy się chroniącego je biofilmu przy użyciu kwasu fulwowego.

Olej kokosowy należy włączyć  do diety,  a także używać zewnętrznie smarując zmienione chorobowo miejsca na skórze.Olejek z goździków, olejek z oregano i olejek z mirry powinny również stanowić dla nas podstawę podczas kuracji przeciwgrzybicznych. Pomagają zabijać w organizmie różne pasożyty i grzyby, w tym przerosty drożdżaków Candida. Olejek lawendowy hamuje również ich wzrost oraz skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Na przykład dodanie kilku kropli oleju z goździków lub lawendy do oleju kokosowego podczas oczyszczania może pomóc zabić drożdżaki niezwykle szybko i skutecznie. Ponieważ wspomniane olejki eteryczne są silne, powinny być przyjmowane wewnętrznie tylko przez 10 dni lub krócej. Dobrym sposobem jest również zmieszanie łyżki oleju kokosowego z trzema kroplami oleju z goździków i płukanie nimi ust przez kilkanaście minut. 

Zwróćmy tylko uwagę na to aby kupić takie olejki, które można spożywać, nie posiadają domieszek innych substancji i nie są przeznaczone np. do aromatoterapii. Najlepiej jest zgłosić się do zaufanego homeopaty.

Wyciąg z ostropestu

W kwestiach naszego zdrowia warto pochylić się nad bogatą tradycją używania ziół i naturalnych wyciągów z roślin, które stosowane rozważnie i pod opieką doświadczonego naturopaty pozwalają stosunkowo szybko i bezpiecznie przywrócić naszemu ciału odpowiedni balans. W każdej terapii, również przeciwgrzybicznej, niezwykle ważne jest skuteczne oczyszczanie wątroby. Bardzo skuteczne są między innymi wyciągi z ostropestu, które pomagają oczyścić wątrobę z leków na receptę (m.in. sterydów, antybiotyków), zanieczyszczeń środowiska, metali ciężkich oraz pozostałości zarówno chemioterapii, jak i promieniowania.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre leki na receptę mogą prowadzić do przerostu Candida. Ostropest, wraz z dietą przeciwgrzybiczną, poprzedzoną kuracją naturalnymi olejkami eterycznymi i kwasem fulwowym może pomóc odzyskać siły i stworzyć środowisko, w którym drożdże przestaną się rozwijać.

Witamina C

Niezwykle ważna jest również Witamina C, która wspomaga stymulację gruczołów nadnerczy i pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zaleca się stosowanie 1000 miligramów witaminy C dwa lub nawet trzy razy dziennie, przyjmując w sumie od 2000 do 3000 miligramów dziennie. Ważne jest to jakiej jakości jest witamina C. Warto skorzystać z naturalnych źródeł, np. doskonałej witaminy C z kapusty kiszonej w postaci łatwo rozpuszczalnego w płynie proszku. Unikamy wówczas brania niezdrowych wypełniaczy w tabletkach i suplementach diety. Oczyszczanie organizmu  i wzmacnianie układu odpornościowego to dwie zasady, których powinniśmy się trzymać w czasie walki z przewlekłymi infekcjami grzybicznymi.

Dieta podstawą powrotu do zdrowia.

Po oczyszczaniu (lub jednocześnie z nim) najważniejszym dla nas zadaniem jest wzmocnienie układu odpornościowego! Ważną rolę odgrywa oczywiście dieta i pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest wyeliminowanie cukru, alkoholu i rafinowanych węglowodanów z diety. Przynajmniej na jakiś czas powinniśmy zrezygnować również z mięsa (niestety zawiera mnóstwo antybiotyków i hormonów) oraz niektórych owoców, które zawierają fruktozę. To głównie te produkty przyczyniają się do rozwoju drożdżaków w naszym systemie “dokarmiając” je. Odcięcie drożdżakom naturalnego paliwa jest podstawą naszych działań w diecie antygrzybicznej! 

Drugim krokiem jest zastąpienie tej żywności taką, która pomoże oczyścić jelita, odżywić organizm i tzw. “dobrą florę bakteryjną” czyli przede wszystkim postawić powinniśmy na świeże warzywami (najlepiej ekologiczne), w tym marchewkę, szpinak, jarmuż i szparagi. Ponadto należy utrzymać niskie spożycie owoców, jak również naturalnych substancji słodzących, takich jak syrop klonowy czy miód. Dodać za to możemy do diety sok z cytryny lub grejfrutów, które wspaniale odkwaszają organizm i przywracają mu odpowiednie pH. W tej kwestii niezastąpiony jest również kwas fulwowy, który jest wysoce alkalizujący, a jak podają naukowcy, niemal wszystkie szkodliwe dla człowieka patogeny rozwijają się w środowisku kwaśnym! Naturalne probiotyki znajdujące się w fermentowanych pokarmach takich jak kimchi i kapusta kiszona są idealnym uzupełnieniem diety, podobnie jak niesłodzony sok z żurawiny, ponieważ również tworzą zasadowe środowisko, które utrudnia rozwój Candidy. Fermentowane warzywa zawierają też naturalną mikroflorę, która pomaga chronić jelita, co jak już wspomnieliśmy wcześniej jest niezwykle ważne. Regularne spożywanie sfermentowanej żywności docelowo poprawia funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Zacznij od pół filiżanki kapusty kiszonej, kimchi lub innych sfermentowanych warzyw dziennie, a gwarantujemy, że już po tygodniu takiej diety odczujesz różnicę!

Dieta przeciwgrzybiczna powinna przede wszystkim dostarczać pożytecznych bakterii, które regulują nasz apetyt i zmniejszają pragnienie na rafinowane węglowodany i cukry. Zmieniając naszą florę bakteryjną zauważymy korzystne zmiany bardzo szybko! Wszystkie działania jakie podejmujemy w procesie eliminacji przerostu grzybów, pleśni i drożdżaków polega de facto na przywróceniu balansu w naszej naturalnej florze bakteryjnej. Tzw “dobre bakterie” trzymają w ryzach drożdżaki nie pozwalając im na nadmierny rozrost. Dbając o to, zauważymy znaczną poprawę naszego układu pokarmowego – cała odporność organizmu zaczyna się bowiem w jelitach! 

Jeśli wspomniane działania podejmiesz szybko unikniesz wielu problemów zdrowotnych w przyszłości. Zaburzenia we florze bakteryjnej przewodu pokarmowego są przedsionkiem wielu chorób cywilizacyjnych o czym zaczynają otwarcie mówić lekarze i dietetycy. To właśnie w jelitach zaczyna się często problem zaburzonej pracy gruczołu tarczycowego, cukrzyca, alergie pokarmowe, problemy z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych. Zadbaj o swoje jelita, a będziesz zdrowy!

Udostępnij ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.