Najczęściej zadawane pytania

Zapoznaj się z zebranymi przez nas odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z produktami CZARNE Z NATURY.

Zebrane poniżej informacje nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji zalecamy konsultacje z lekarzem.

Suplementy
Dla kogo?
Suplementacja
Moje zamówienie
Subskrypcja
Konto
Czy suplementy Czarne z Natury są produkowane w Polsce?

Tak, produkty marki Czarne z Natury są produkowane w Polsce, ale główny surowiec – kwas fulwowy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Jakie jest źródło Waszego kwasu fulwowego?

Surowiec jest wydobywany z najczystszych i nieskażonych przemysłem terenów w Stanach Zjednoczonych, bezpośrednio z rozłożonej materii organicznej. Właścicielem tej wyjątkowej kopalni jest firma Mineral Logic, a nasza firma jest jej jedynym, oficjalnym przedstawicielem i dystrybutorem w Polsce.

Dlaczego pochodzenie kwasu fulwowego ma tak duże znaczenie?

Pochodzenie kwasu fulwowego jest kluczowe w kontekście jego jakości i bezpieczeństwa w stosowaniu.

Kopalnia wydobywająca kwas fulwowy powinna posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające, że źródło wydobycia znajduje się na terenie czystym i nieskażonym przemysłem.

Produkt powinien zostać przebadany pod kątem czystości i zdatności do spożycia. Ważne jest również zwrócenie uwagi na stężenie procentowe kwasu fulwowego w danym produkcie. Producenci często podają stężenie esencji w roztworze wodnym, a nie samego kwasu fulwowego w oferowanych przez nich produktach. Nasz kwas fulwowy pochodzi ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła, posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i badania laboratoryjne, jest skoncentrowany i nierozpuszczany dodatkowow wodzie, co czyni go wyjątkowym na polskim rynku.

Dlaczego kwas fulwowy pozyskiwany bezpośrednio z rozłożonej materii organicznej to najlepszy wybór?

Najczęściej spotykane na rynku produkty na bazie kwasu fulwowego oparte są na surowcu pozyskanym z węgla brunatnego lub leonardytu – formą pośrednią między torfem, a węglem brunatnym.

Oznacza to, że złoże rozłożonej materii organicznej jest w procesie lub już zdążyło przekształcić się w węgiel w naturalnych procesach geologicznych. Aby odzyskać kwas fulwowy, należy ten proces odwrócić.

Wymaga to ingerencji przemysłowej – proces zachodzi przy użyciu wysokiej temperatury lub środków syntetycznych i polega na chemicznym odwróceniu procesu biologicznego. Pozyskany w ten sposób kwas fulwowy nie jest już tak aktywny biologicznie i nie posiada aż tak wiele jego składników odżywczych.

Dlatego tak ważne jest, by źródło pochodzenia kwasu fulwowego było organiczne, naturalne i nieskażone przez przemysł. Dzięki temu skorzystasz ze wszystkich właściwości odżywczych tej niezwykłej esencji.

Czy Wasza kopalnia kwasu fulwowego posiada odpowiednie certyfikaty jakości?

Oczywiście. Głównym założeniem marki CZARNE Z NATURY jest oferowanie produktów naturalnych, nieprzetworzonych i o wysokiej aktywności biologicznej, które będą w 100% bezpieczne dla konsumenta.

 

Zdecydowaliśmy się na współpracę z amerykańską kopalnią posiadającą niezwykłe na skalę światową złoże. Jest ono eksploatowane już od lat 60-tych i w związku z tym bardzo skrupulatnie przebadane.

Potwierdza to certyfikat FDA (Food and Drug Administration*).
To jedna z najbardziej wymagających instytucji w Stanach Zjednoczonych. Zdobycie certyfikatu potwierdza nie tylko najwyższą jakość produktu, ale też odpowiednie praktyki związane z samą eksploatacją złoża, oczyszczaniem materiału, jego pakowaniem i przechowywaniem.
 
Każda partia esencji kwasu fulwowego wysyłana do Polski posiada komplet badań laboratoryjnych potwierdzających skład, jakość i bezpieczeństwo produktu.
 
*Agencja Żywności i Leków, FDA
Gdzie znajdę wiarygodne źródła badań nad prozdrowotnymi właściwościami kwasu fulwowego?

 

Kwas fulwowy to doskonale znany organiczny związek chemiczny w środowisku naukowym i medycznym. Jest przedmiotem zainteresowania już od wielu lat, a jego niezwykłe właściwości chelatujące, odżywcze i prozdrowotne potwierdza wiele niezależnych badań przeprowadzanych w różnych instytutach badawczych na całym świecie.

W ogólnodostępnych publikacjach medycznych na portalu Pubmed® można znaleźć ponad 2000 badań związanych z tą niezwykłą substancją. Istnieje również bogata literatura naukowa przedstawiająca biologiczne i chemiczne zdolności kwasu fulwowego do wiązania i transportu składników odżywczych do komórek organizmów żywych, których tytuły można znaleźć w naszej bibliografii w zakładce kwas fulwowy.

 

Specjalnie dla naszych klientów tworzymy także obszerną BAZĘ WIEDZY. Systematycznie publikować tam będziemy artykuły oparte na naukowych i medycznych źródłach, przedstawiając wnioski autorytetów z dziedziny medycyny, biologii dietetyki i żywienia człowieka płynące z badań nad kwasem fulwowym.
 
Ważne: Jeżeli decydujesz się na jakąkolwiek suplementację, nie zapomnij o potwierdzeniu swojej wiedzy przy pomocy kilku niezależnych źródeł naukowych. A w razie pytań dotyczących suplementacji naszego produktu, jesteśmy do Twojej pełnej dyspozycji.
Dlaczego nigdy wcześniej nie słyszałem o kwasie fulwowym?


Wiele osób zadaje sobie pytanie – co to jest kwas fulwowy?


Faktem natomiast jest, że kwas fulwowy cieszy się dużą popularnością na rynkach zagranicznych. Jest stosowany jako suplement diety już od 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, w wielu krajach Europy Wschodniej, a także w Azji, gdzie niezwykłą popularność zdobył przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy i wspieraniu układu odpornościowego.
Na rynku Europy Zachodniej kwas fulwowy pojawił się stosunkowo niedawno, ale systematycznie zdobywa coraz większe grono zwolenników, gdyż jest niezwykle skuteczny, a przy tym w 100% bezpieczny i naturalny. Nie ma drugiej takiej substancji na całej naszej planecie, która jednocześnie detoksykuje, alkalizuje i odżywia ciało na poziomie komórkowym.


Dlatego misją oraz wielkim marzeniem Czarne z Natury jest zwiększyć świadomość konsumentów oraz szerzyć wiedzę o niezwykłych właściwościach kwasu fulwowego, jak również przyczynić się do dalszego rozwoju badań nad jego zastosowaniem.

Czy rozcieńczacie esencję kwasu fulwowego wodą?
Absolutnie nie!
Nasz kwas fulwowy jest produktem ekstrakcji materii organicznej za pomocą wody oczyszczonej metodą odwróconej osmozy. Oznacza to, że nasz produkt bazuje na ekstrakcji wodnej, ale woda nie jest używana do rozcieńczania esencji, w celu zwiększenia jej objętości.
Nasze suplementy to 100% czysta esencja kwasu fulwowego wraz z minerałami śladowymi, aminokwasami, pierwiastkami śladowymi i innymi fitoskładnikami. Butelkujemy i udostępniamy konsumentom produkt o niezmienionym składzie. Nie rozcieńczamy go wodą, dlatego jedna butelka o pojemności 30 ml wystarcza na okres dwu miesięcznej suplementacji osoby dorosłej.

Nasz klient sam rozpuszcza esencję w wodzie lub innym płynie, przygotowując sobie w ten sposób rekomendowaną, dzienną porcję kwasu fulwowego.
Takie podejście pozwala nam maksymalnie dbać o środowisko – nie produkujemy zbędnych opakowań, a także gwarantujemy najwyższą jakość produktu.
Nie manipulujemy informacją o stężeniu roztworu i nie wprowadzamy przez to konsumentów w błąd.
Jakie jest procentowe stężenie samego kwasu fulwowego w Waszych produktach?


Składy naszych produktów to sam kwas fulwowy wraz z kompleksem minerałów, aminokwasów, pierwiastków śladowych i innych fitozwiązków naturalnie występujących w materii organicznej, z której został pozyskany.

Cała esencja to 100% wyciąg z materii organicznej.

Sam kwas fulwowy (bez udziału pierwiastków śladowych) to około 4-5% zawiesiny. Reszta składu to minerały i woda będąca nośnikiem kwasu fulwowego wraz z kompleksem mineralnym.
Ciężko znaleźć na rynku produkt o podobnym stężeniu czystego kwasu fulwowego. Testy porównawcze standaryzowaną metodą LAMAR pokazują, że dostępne produkty w swoim składzie mają jedynie od 0,1 do maksymalnie 2% czystego kwasu fulwowego.
Deklarowane wysokie stężenia (15-30%) dotyczą procentowego udziału całego kompleksu fulwowego w roztworze wodnym!

Należy zrozumieć różnicę w deklaracjach producentów, aby świadomie podjąć decyzje o wyborze suplementu z kwasem fulwowym. Spożywanie produktów ze śladową ilością samego kwasu fulwowego nie będzie przynosiło oczekiwanych rezultatów wynikających z naturalnych, prozdrowotnych właściwości tej niezwykłej cząsteczki.

Jaką metodą mierzy się stężenie kwasu fulwowego w produktach Czarne z Natury?


Nasz partner, kopalnia MINERAL LOGIC, do mierzenie stężenia kwasu fulwowego w swoich esencjach używa metody LAMAR. Jest to wysoko wystandaryzowany sposób mierzenia stężenia czystego kwasu fulwowego w roztworze.

Metoda badawcza LAMAR została zaaprobowana jako standaryzowana metoda oznaczania ilościowego kwasu fulwowego przez amerykańskie instytucje takie jak AOAC (Association of Official Analytical Chemists), AAPFCO (Association of American Plant Food Control Officials) i IHSS (International Humic Substances Society), które składają się z najlepszych na świecie naukowców i badaczy specjalizujących się w humusie glebowym.

Dlaczego w innych, podobnych produktach deklarowane przez producenta stężenie kwasu fulwowego jest wyższe i z czego to wynika?


Producenci produktów z kwasem fulwowym często przyjmują regułę, że procentowa zawartość kwasu fulwowego w produkcie to ilość esencji (podobnej do naszej) w całym roztworze wodnym.


Co to oznacza?
Producent deklarujący stężenie na poziomie 15% kwasu fulwowego w opakowaniu 300 ml podaje po prostu ilość kwasu fulwowego, z całym kompleksem mineralnym, rozpuszczonego w wodzie. Można to porównać do wlania 30 ml Alcaliny do 70 ml wody i stwierdzenia, że produkt zawiera 30% kwasu fulwowego. Dlatego bardzo często zalecana dzienna porcja takiego produktu jest dużo wyższa niż w przypadku Alcaliny.
Producenci suplementów z kwasem fulwowym korzystają również często z innych metod badawczych. Nie oznacza to wprowadzania w błąd konsumenta, ale przyjęcie innych standardów niż te, którymi my się posługujemy, zgodnie z wytycznymi organizacji AOAC (Association of Official Analytical Chemists), AAPFCO (Association of American Plant Food Control Officials) i IHSS (International Humic Substances Society) i naszych amerykańskich partnerów.
Czym różnią się produkty Czarne z Natury od mumio i shilajitu?

Shilajit i mumio to produkty z kwasem fulwowym pochodzące z zupełnie innej części świata, różniące się od naszego kwasu fulwowego na kilku różnych poziomach, zarówno konsystencji, jak i jakości oraz sposobu ich pozyskania.


Mimo pozornego podobieństwa, Alcalina to zupełnie inny produkt niż mumio czy shilajit. Łączy ze sobą te produkty jedynie fakt posiadania w składzie kwasu fulwowego, natomiast jego procentowa zawartość, naturalnie występujący kompleks składników odżywczych, a nawet konsystencja i smak, są zupełnie różne.
Shilajit / Mumio pochodzą też z zupełnie innej części świata, gdzie standardy w procesach ekstrakcji i przygotowywania produktów nie są tak wymagające, jak te określone przez amerykańską organizację FDA.
Shilajit to rozłożona materia organiczna wydobywana na dużych wysokościach w Himalajach. To bogata w kwasy fulwowe i huminowe żywica o kleistej, ciągnącej się konsystencji i charakterystycznym, ostrym zapachu. Wydobywana jest ręcznie przez tubylców i znoszona z dużych wysokości, a następnie oczyszczana i pakowana w słoiczki lub przekazywana do dalszej obróbki.
Wysuszony Shilajit nazywany jest „mumio”.
Dodawany jest do wielu leków, kosmetyków i suplementów diety od zarania dziejów – zarówno w medycynie chińskiej, czy Ayurwedzie. Moc kwasów fulwowych i huminowych zawartych w shilajit i mumio doceniają też naukowcy na całym świecie – zwłaszcza z Chin, Rosji czy innych krajów wschodnich.
Szczególne właściwości shilajit/mumio wynikają właśnie ze względu na obecność w nich aktywnego biologicznie kwasu fulwowego, który jest głównym powodem używania tych produktów przez ludzi, gdyż ma szereg prozdrowotnych właściwości.
To kolejne znane nam źródło kwasu fulwowego z całym kompleksem naturalnych minerałów, pierwiastków, aminokwasów i innych fitozwiązków. Należy jednak pamiętać, że skład kompleksu może się różnić ze względu na otoczenie w jakim znajdował się kwas fulwowy.

Czym kierować się przy wyborze swojego suplementu diety z kwasem fulwowym?

Zanim wybierzesz swój ulubiony suplement z kwasem fulwowym, zapoznaj się z najważniejszymi kryteriami charakterystyki tej życiodajnej esencji:

BEZPIECZEŃSTWO
Każdy suplement z kwasem fulwowym powinien posiadać odpowiednie badania oraz certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo jego stosowania. Zdobycie certyfikatu potwierdza nie tylko najwyższą jakość produktu, ale też odpowiednie praktyki związane z samą eksploatacją złoża, oczyszczaniem materiału, jego pakowaniem i przechowywaniem. Alcalina pochodzi ze źródła, które posiada certyfikat FDA – najbardziej wymagającej instytucji w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o produkty ze wschodu, ciężko jest zweryfikować standardy dotyczące oczyszczania, pakowania i testowania produktów przed przekazaniem ich do konsumenta. Dlatego przede wszystkim należy być świadomym ryzyka, jakie niesie spożywanie suplementów z nieznanego źródła.
AKTYWNOŚĆ BIOLOGICZNA
Kwas fulwowy to cząsteczka, która ma szczególne właściwości – przyciąga do siebie minerały, aminokwasy, pierwiastki śladowe i inne fitoskładniki, które następnie transportuje ze sobą do organizmu spożywającego. Skalę przyciągania tych składników nazywa się aktywnością biologiczną.
Jeżeli źródło kwasu fulwowego nie pochodzi bezpośrednio z rozłożonej materii organicznej (np. jest on wydobywany z węgla poprzez proces chemiczny lub w przypadku mumio – poddawany procesowi suszenia), jego aktywność biologiczna drastycznie spada, ponieważ szereg pierwiastków śladowych ulega degradacji. Oznacza to, że spożywając taki kwas fulwowy, dostarczamy sobie dużo mniej dobroczynnych składników niż z kwasu fulwowego wydobywanego bez ingerencji w jego chemiczną strukturę (jak np. Alcalina).
KONSYSTENCJA I WALORY SMAKOWE
Kwas fulwowy jest dostępny na rynku w przeróżnych formach, zarówno konsystencji, jak i smaku. Shilajit ma dość specyficzny, ostry zapach i smak. Wiąże się to z przewagą kwasów huminowych w składzie oraz sposobem ekstrakcji i oczyszczania. Alcalina to wyciąg z roślin o konsystencji płynnej. Najnowocześniejsza, amerykańska technologia przygotowania materiału biologicznego pozwoliła wyciągnąć z esencji to co najistotniejsze, bez zmuszania konsumenta do przełamywania oporu wobec charakterystycznego smaku. Dodatkowo, kwas fulwowy w Alcalina jest dokładnie oczyszczony z resztek materii organicznej, co w 100% eliminuje przykry zapach tej substancji.
Czy Wasze suplementy są odpowiednie dla wegan?

Tak. Nasze produkty pochodzą bezpośrednio z rozłożonej materii organicznej, przez co są odpowiednie dla wegetarian i wegan.

Czy Wasze suplementy zawierają laktozę, gluten lub inne alergeny?

Nie. Nasze produkty są wolne od laktozy, glutenu i innych alergenów.

Czy w składzie Waszych produktów są jakiekolwiek konserwanty, sztuczne barwniki lub wypełniacze?

Nie. Nasze produkty są wprowadzone do sprzedaży w niezmienionym składzie. Nie używamy konserwantów, sztucznych barwników czy wypełniaczy. Alcalina ma postać płynu i jej naturalny odczyn pH wynosi ~11. W związku z tym, produkt konserwuje się niejako sam, gdyż tak zasadowe środowisko uniemożliwia rozwój grzybów, pleśni, bakterii i innych chorobotwórczych patogenów.

Czy Wasze produkty są ekologiczne?

Kwas fulwowy z kompleksem naturalnie występujących minerałów, aminokwasów i innych pierwiastków śladowych nie pochodzi z upraw roślinnych czy zwierzęcych, a z rozłożonej materii organicznej. Wszystkie certyfikaty ekologiczności produktu dotyczą tylko i wyłącznie surowców pozyskiwanych z kontrolowanych upraw lub hodowli. Nie ma zatem takiej kategorii i mimo najwyższej czystości produktu, przez wzgląd na jego pochodzenie nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego certyfikatu.

Czy Wasze produkty są obojętne kalorycznie?

Tak. Nasze produkty mają znikomą wartość kaloryczną i nie muszą być wpisywane w dzienny bilans spożytych kalorii w dietach sportowych czy redukcyjnych.

Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą spożywać kwas fulwowy?

Okres ciąży i karmienia piersią jest wyjątkowym stanem, dlatego z uwagi na Twoje bezpieczeństwo, pamiętaj, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czy dzieci mogą spożywać Wasze suplementy?

Tak, ale dzienna porcja kwasu fulwowego powinna zostać dostosowana do wagi dziecka. Na każde 10 kg masy ciała dziecka można podawać nie więcej niż 1 kroplę (0,06 ml) kwasu fulwowego. Jednakże, zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji u dzieci sugerujemy skonsultowanie się z lekarzem.

Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania kwasu fulwowego?

Kwas fulwowy jest substancją 100% naturalną, dlatego nie ma większych przeciwskazań do jego stosowania. Istnieją jednak pewne zastrzeżenia:

Ciąża i karmienie piersią: przed rozpoczęciem suplementacji kwasem fulwowym należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Choroby autoimmunologiczne: Kwas fulwowy może zwiększać aktywność układu odpornościowego. Teoretycznie, kwas fulwowy może pogorszyć niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty układowy (SLE) i reumatoidalne zapalenie stawów (RA). Osoby z tymi schorzeniami powinny zachować ostrożność lub całkowicie unikać kwasu fulwowego.
Czy przed rozpoczęciem suplementacji należy zrobić badania lekarskie?
Wykonanie badań lekarskich okresowych przed rozpoczęciem suplementacji umożliwia dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb organizmu. Wyniki pomogą określić jakich mikro- czy makro składników potrzebuje Twój organizm i jakie produkty warto wprowadzić do diety w celu ich wyrównania. Kwas fulwowy może także służyć jako booster wchłaniania składników odżywczych z codziennej diety czy innych suplementów diety. Jest to ważny element w żywieniu funkcjonalnym.  
 
Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek suplementację, zalecamy konsultacje z lekarzem lub dietetykiem jak również wykonanie następujących badań: 
 • poziom witaminy D3,
 • morfologia z rozmazem,
 • lipidogram, 
 • ALAT, 
 • AspAT, 
 • żelazo, 
 • ferrytyna, 
 • kreatynina, eGFR
 • OB, CRP 
 • mocz z osadem,
 • cynk, selen, miedź elektrolity,
 • B12, kwas foliowy,
 • stężenie TSH oraz FT3, FT4, AntyTPO
Mój pies/kot uwielbia Alcalinę… Czy mogę bez obaw podać kwas fulwowy swojemu pupilowi?
Tak. Nasz kwas fulwowy to w 100% naturalna i dokładnie oczyszczona esencja, dlatego może być stosowana również przez zwierzęta domowe. Porcję suplementu należy dostosować do wagi zwierzęcia – na każdy kg masy ciała stosujemy 0,01 ml kwasu fulwowego, który należy zmieszać z mokrą karmą lub wodą pitną. Zalecamy jednak najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Czy mogę stosować suplementację kwasu fulwowego w czasie choroby?
Szereg badań medycznych pokazuje, że kwas fulwowy jest zdolny do wykazywania wysokich właściwości prozdrowotnych. Lekarze potwierdzają, że kwas fulwowy pomaga zwalczać objawy i przyczynę niektórych chorób tarczycy, alergii, infekcji dróg oddechowych czy nawet choroby Alzheimera i niektórych rodzajów raka. Niemniej jednak, jeżeli cierpisz na jakąkolwiek dolegliwość fizyczną, przed zastosowaniem kwasu fulwowego skonsultuj się z lekarzem.
Co suplementować jeszcze oprócz kwasu fulwowego?
W naszych produktach znajdują się minerały i pierwiastki śladowe, aminokwasy oraz inne fitoskładniki. Nie zawiera jednak składników pochodzenia zwierzęcego, dlatego w przypadku stwierdzenia niedoborów któregoś z nich należy rozważyć ich suplementację z innego źródła. W takim przypadku rozważ dodanie do swojej diety np. Kolagen, kwasy Omega-3, witamina B12, a takżę witamina D3, C, A. 
Należy jednak pamiętać, że kwas fulwowy jest boosterem wchłaniania składników odżywczych z diety. Jego codzienne spożywanie może znacząco poprawić wchłanialność z naszego codziennego pokarmu sprawiając, że dodatkowa suplementacja nie będzie wymagana.
Jaka jest rekomendowana, dzienna porcja kwasu fulwowego dla osoby dorosłej?

Dzienna, rekomendowana porcja kwasu fulwowego to 0,48 ml (8 kropli w przypadku opakowania 30 ml z przystosowanym zakraplaczem). Nie należy przekraczać maksymalnej porcji 1 ml na dobę.

Jaka jest rekomendowana, dzienna porcja kwasu fulwowego dla dzieci do 16 r. ż.?

Dzienna porcja kwasu fulwowego powinna zostać dostosowana do wagi dziecka. Na każde 10 kg masy ciała dziecka można podawać nie więcej niż 1 kroplę (0,06 ml) kwasu fulwowego. Jednakże, zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji u dzieci sugerujemy skonsultowanie się z lekarzem.

Na jaki okres suplementacji wystarcza jedna buteleczka (30 ml) waszych produktów?

Buteleczka o pojemności 30 ml wystarcza na dokładnie 62 dni suplementacji dla jednej osoby dorosłej.

Z czym mogę mieszać esencję kwasu fulwowego?

Nasze produkty polecamy dodawać do czystej, niechlorowanej wody (dobrej jakości woda mineralna, lub woda filtrowana).

Kwas fulwowy można dodać również do soku lub innego napoju pozbawionego substancji chemicznych.
Dzienną porcją można również uzupełnić skład szejka potreningowego, w celu optymalizacji wchłaniania składników odżywczych w nim zawartych. Jeżeli zdecydujesz się dodać ją do swojego napoju, który spożywasz podczas treningu, uzyskasz naturalny izotonik.
Jakiej wody używać do rozcieńczania naszych produktów?

Woda którą rozcieńczasz nasze produkty powinna być pozbawiona chloru, dlatego nie należy w tym celu stosować wody bezpośrednio z kranu. Zalecamy zakup wody mineralnej lub wykorzystanie wody filtrowanej.

Czy mogę spożywać Alcalinę w ciągu dnia, czy tylko rano?

Ze względu na wysokie pH Alcaliny, sugerujemy jej spożycie zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu zapewnisz sobie prawidłowe nawodnienie i wsparcie równowagi kwasowo-zasadowej całego ciała po okresie nocnego odpoczynku. Jest to doskonały początek dnia i zdrowy nawyk. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby Alcalinę stosować po południu czy w innym, dowolnym momencie dnia.

Czy mogę łączyć kwas fulwowy z innymi suplementami diety?

Tak. Należy jednak mieć świadomość, że kwas fulwowy wpływa na zwiększenie wchłaniania składników odżywczych zarówno z codziennej diety, jak i z innych suplementów. Dlatego warto regularnie badać swój organizm, by monitorować stan nasycenia organizmu witaminami czy minerałami.

Czy mogę łączyć kwas fulwowy z lekami?

Każda osoba zażywająca leki powinna suplementację kwasem fulwowym omówić ze swoim lekarzem i poinformować go o właściwościach kwasu fulwowego wynikającego z jego natury tj. intensyfikowanie wchłaniania składników aktywnych zawartych w lekach.

Z doświadczenia naszych klientów zażywających leki np. na tarczycę (Euthyrox) wynikało, że już po kilku tygodniach stosowania suplementacji kwasem fulwowym należało zmniejszyć dawkę przyjmowanego leku. Doświadczenia naszych klientów nie mogą jednak stanowić metodologii w postępowaniu z lekami przepisanymi na konkretne jednostki chorobowe.
Dodatkowo, radzimy zachować odstęp min. 2 godzin między spożyciem Alcaliny, a zażyciem jakichkolwiek leków.
Czy mogę spożywać kwas fulwowy z kawą?
Tak. Grono naszych klientów zauważa jednak, że dłuższa suplementacja kwasem fulwowym znacząco obniża zapotrzebowanie na stymulację organizmu kofeiną czy innymi napojami energetyzującymi. Zwiększona witalność i energia ciała jest bowiem jedną z największych zalet spożywania kwasu fulwowego na co dzień.
Czy w czasie stosowania kwasu fulwowego można spożywać alkohol?
Tak, chociaż może on wpływać na właściwości kwasu fulwowego i obniżać jego skuteczność. Zdecydowanie należy unikać napojów alkoholowych bezpośrednio przed i po przyjęciu suplementu.
Czy kwas fulwowy mogę stosować cały czas, czy należy robić przerwy w suplementacji?
Kwas fulwowy zawarty w naszych produktach to w 100% naturalna i bezpieczna esencja. Może być stosowana przez cały czas – nie trzeba robić przerw w suplementacji.
Kiedy mogę spodziewać się pierwszych efektów suplementacji?
Pierwsze zauważalne efekty suplementacji zależą od stanu Twojego organizmu w czasie jej rozpoczęcia. Większość naszych klientów zgłasza znaczną poprawę samopoczucia, podwyższony poziom energii oraz witalności już w pierwszym tygodniu stosowania kwasu fulwowego. 
Inny, łatwo zauważalny efekt suplementacji to zmiana pracy układu pokarmowego – poprawa trawienia, oczyszczenie ze złogów jelitowych, lepsze nawodnienie tkanek. 
Efektów długoterminowych należy spodziewać się po dłuższym i regularnym stosowaniu naszych suplementów.
Jakie są korzyści z włączenia kwasu fulwowego do codziennej diety?
Badania naukowe, a także doświadczenie osób stosujących kwas fulwowy wykazują szereg korzyści zdrowotnych – zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Opisaliśmy je szczegółowo tutaj.
Zapraszamy także do przestudiowania zakładki BAZA WIEDZY, gdzie systematycznie publikujemy wnioski dietetyków, lekarzy i biologów dotyczące znaczenia kwasu fulwowego w DETOKSYKACJI, ODŻYWIANIA, DOTLENIANIA I STYMULOWANIA KOMÓREK ORGANIZMU.
Czy to normalne, że po włączeniu do diety kwasu fulwowego pojawiło się pogorszenie stanu cery, lub dyskomfort w postaci bólu głowy lub osłabienia?
Kwas fulwowy nie tylko odżywia każdą z naszych komórek, ale także pomaga poprawić naturalną zdolność organizmu do detoksykacji i eliminacji szkodliwych związków (takich jak np. metale ciężkie). Z tego względu początek suplementacji kwasem fulwowym, u niektórych osób, może wiązać się z nasilonymi objawami oczyszczania organizmu z toksyn. Zmęczenie, ospałość, lekkie zawroty głowy, czy też objawy skórne, takie jak wypryski i wysypka sygnalizują proces oczyszczania organizmu. Zwykle nie trwają dość długo, maksymalnie 2-3 tygodnie, i są przejściowe.
Jednak, jeżeli po tym czasie nie ma żadnej poprawy lub stan skóry czy jelit wręcz się pogarsza, należy zrezygnować z dalszej suplementacji, ponieważ może to świadczyć o zaburzeniach wchłaniania. W takim przypadku zalecamy kontakt z lekarzem.
Po zastosowaniu kwasu fulwowego mam biegunkę/wzdęcia/bóle brzucha/uczucie pełności/niestrawność/ lub inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Czy to normalne?
Kwas fulwowy wpływa również na procesy trawienia i kondycję jelit. W pierwszych 2-3 tygodniach kuracji u niektórych osób może dojść do dyskomfortu ze strony układu pokarmowego. W niektórych przypadkach może pojawić się efekt wzmożonego metabolizmu, skutkującego lekkim przeczyszczeniem organizmu. Może również wystąpić biegunka lub uczucie “jeżdżenia po jelitach”. W takim przypadku można zmniejszyć ilość przyjmowanej porcji, a następnie powoli powracać do sugerowanej, dziennej suplementacji. Powyższe symptomy najczęściej świadczą o tym, że nasz organizm rozpoczął skuteczną detoksykację i potrzebuje czasu na powrót do pełnej równowagi. 
Jeżeli jednak po tym czasie nie ma żadnej poprawy lub stan wręcz się pogarsza, należy zrezygnować z dalszej suplementacji, bo może to świadczyć o zaburzeniach wchłaniania. W takim przypadku zalecamy kontakt z lekarzem.
Posiadam kod rabatowy, w jaki sposób mogę go użyć?

W trakcie składania zamówienia, po wypełnieniu danych osobowych i wyborze metody dostawy, w koszyku pojawi się pole przeznaczone do wpisania kodu rabatowego. Cena produktu zmieni się automatycznie.

Jakie są dostępne metody wysyłki?

Na ten moment dostępna jest przesyłka do wybranego paczkomatu InPost (darmowa) lub przesyłka kurierska DPD.

Ile kosztuje przesyłka?

Przesyłka do wybranego Paczkomat® InPost jest darmowa dla wszystkich klientów. Przesyłka kurierska DPD to koszt 15,90 PLN.

Jakie są dostępne metody płatności za produkty?

Sklep Czarne z Natury jest obsługiwany przez Przelewy24 co daje możliwość płatności kartą, przelewem, lub BLIKiem.

Czy mogę zapłacić za produkty przelewem na konto bankowe?

Tak. W takim przypadku prosimy o bezpośredni kontakt z naszym sklepem. Napisz do nas na adres sklep@czarneznatury.pl lub odezwij się do nas na czacie.

Czy wysyłacie produkty za granicę?

Tak. W takim przypadku prosimy o bezpośredni kontakt z naszym sklepem. Napisz do nas na adres sklep@czarneznatury.pl lub odezwij się do nas na czacie.

Czy wysyłacie produkty poza Unię Europejską (Wielka Brytania, Norwegia, reszta świata)

Tak, W takim przypadku prosimy o bezpośredni kontakt z naszym sklepem. Napisz do nas na adres sklep@czarneznatury.pl lub odezwij się do nas na czacie.

W jaki sposób mogę anulować lub edytować swoje zamówienie?

Anulowanie zamówienia możesz przeprowadzić logując się na swoje konto lub kontaktując się z nami bezpośrednio przez formularz lub mail: kontakt@czarneznatury.pl

Kiedy otrzymam swoje zamówienie?
Zamówienia realizujemy do 24 godzin od momentu zaksięgowania płatności. W dni wolne od pracy, lub z przyczyn od nas niezależnych, czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Czy mogę zwrócić zamówione produkty?
Tak. Produkt oryginalnie zapakowany i nienapoczęty można zwrócić w ciągu 14 dni od zakupu. Wystarczy, zgłosić chęć zwrotu zamówionych produktów odezwij się do nas na czacie lub mailowo na sklep@czarneznatury.pl.
Zwrot środków za odesłany towar nastąpi do 14 dni roboczych od momentu odebrania przesyłki przez nasz magazyn.
Nie zdążyłam/łem odebrać przesyłki z paczkomatu? Co teraz?
Prosimy o bezpośredni kontakt w tej sprawie z naszym sklepem. Napisz do nas na adres sklep@czarneznatury.pl lub odezwij się do nas na czacie.
 W przypadku nieodebrania przesyłki z paczkomatu, ponowne przesłanie produktów może odbyć się tylko po uiszczeniu zapłaty za kolejną przesyłkę. 
Na czym polega oferta subskrypcji produktów?

Na prośbę naszych klientów, którzy stosują Alcalinę regularnie wprowadziliśmy opcję automatycznych zamówień,czyli subskrypcji. Zapisując się do subskrypcji, klient zleca stałą zapłatę za wybrane w sklepie produkty, które do momentu rezygnacji z subskrypcji pojawiają się w wybranym terminie pod wskazanym adresem dostawy (paczkomat lub kurier DPD).

Subskrybentom naszych produktów przysługuje stały rabat – 20 zł od regularnej ceny Alcaliny.
Wszystkie promocje udostępniane dla naszych klientów na stronie internetowej zawsze zostają uwzględnione dla subskrybentów przy kolejnej wysyłce.
Jak wygląda płatność za produkty w subskrypcji?

Podczas zapisywania się na listę subskrybentów produktów CZARNE Z NATURY należy podać dane karty płatniczej . Płatności pobierać się będą automatycznie, a paczka zostanie przesłana pod wskazany adres. Nie trzeba dzięki temu pamiętać o składaniu zamówienia i przechodzić kolejny raz przez proces płatności. Wszystko dzieje się automatycznie, do czasu rezygnacji.

Czy mogę edytować zamówienia w subskrypcji – zmienić datę dostawy, adres lub ilość produktów?

Tak. Wszystkie zmiany można swobodnie wprowadzać w panelu klienta.

Czy naprawdę nic nie muszę robić i produkt pojawi się w moim domu w wybranym terminie, a płatność pobierze się sama?

Dokładnie tak. Wygodnie, bezpiecznie i w dodatku z rabatem -20 zł.

Co należy zrobić gdy okaże się, że płatność za produkt w subskrypcji się nie powiodła?

Poinformujemy Cię o tym mailowo. W swoim panelu klienta będzie można zaktualizować metodę płatności lub wykonać ją ponownie jeśli okaże się, że na Twoim koncie zabrakło środków do jej zrealizowania.

Jakie korzyści finansowe wiążą się z zapisem do subskrypcji produktów Czarne z Natury?

Dzięki stałemu zleceniu klientowi przysługuje rabat -20 zł od regularnej ceny naszych produktów.

Wszystkie aktualne procentowe promocje zawsze są uwzględniane dla subskrybentów w kolejnym zamówieniu.
Co jeśli promocja na produkty w sklepie okaże się atrakcyjniejsza niż cena produktów w subskrypcji?

Wszystkie aktualne procentowe promocje zawsze są uwzględniane dla subskrybentów w kolejnym zamówieniu.

Czy mogę w dowolnym momencie zrezygnować z subskrypcji?

Tak. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.

Jak zrezygnować z zakupu produktów w subskrypcji?
Wystarczy zalogować się na swoje konto klienta i w panelu wybrać opcję rezygnacji z subskrypcji.
Gdzie znajdę regulamin subskrypcji?
Pełen regulamin subskrypcji naszych produktów znajdziesz tutaj. 
Dlaczego warto założyć konto w naszym sklepie?

Po założeniu konta w naszym sklepie, dane do wysyłki zostaną zapisane i będą wypełniane automatycznie. Klient posiadający konto ma również pełen dostęp do swojej historii zamówień.

Nie pamiętam mojego hasła do konta, co robić?

Wybierz opcję “nie pamiętam hasła” i postępuj zgodnie z instrukcjami otrzymanymi na maila.

Chcę zmienić dane do wysyłki, numer telefonu lub e-mail – jak to zrobić?

Wystarczy zalogować się na swoje konto klienta i w panelu wybrać opcję edycji danych.

Jak mogę zapisać się do Klubu CZARNE Z NATURY i dostawać ciekawe newslettery dotyczące suplementacji?

Wystarczy podać swój adres e-mail zapisując się do newslettera w sekcji ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA w górnej części naszej strony www. Zapisanie się do newslettera wiąże się z otrzymaniem kuponu rabatowego na pierwsze, jednorazowe zakupy w sklepie.

Czy założenie konta jest obowiązkowe przy zakupie produktu?

Nie. Zakupu można dokonać także bez założenia konta.